2014. január 13., hétfő

Siker és felkészülés: a sportpszichológia mentén

"A siker abból fakad, hogy kitűzünk egy célt, egy változást, amit el szeretnénk érni. És amíg nem léptük át a célvonalat, addig nincs megállás." Ez a mondat tökéletesen lefesti a sportolói lélektant, hiszen habár a részvétel a fontos, mégis mindenki arra törekszik, hogy az általa választott kategóriában minél jobb, hovatovább a legjobb legyen. Ahhoz, hogy a sportolói siker megvalósulhasson szükség van mind a testi, mind pedig a mentális felkészültségre. A sportpszichológia eszközei pedig megfelelő segítséget nyújtanak a sportolók szellemi fejlődéséhez.


Mi az a sportpszichológia?

A sportpszichológia tulajdonképpen egy határtudomány, a melynek feladata a pszichológiai ismeretek alkalmazása a sport szolgálatában. És mért van erre szükség? Mert nem elég pusztán a testet edzeni és felkészíteni, a pszichológiai tényezőket is ugyanúgy figyelembe kell venni, hiszen pszichológiai ráhatással hatalmas belső energiatartalékok szabadíthatók fel a megfelelő alkalmazás esetén. Rendkívül fontos a készség és a kihívás egyensúlya. Nem elég csak szakmailag fölkészülni a feladatokra, még fontosabb, hogy fejben is ott kell lenni. A tudományos életben több jelentős folyóirat, szakkönyv, konferenciák adnak lehetőséget arra, hogy a szakemberek kicserélhessék gondolataikat és vizsgálati eredményeiket.

A sportpszichológus feladatai

A pszichológia vizsgálóeszközeivel az emberi teljesítőképesség tudatos és nem tudatos összetevőit tárja fel, amely már a sportág kiválasztásában is szerepet játszik. Feltárja, hogy milyen tényezők alapján választ valaki inkább csapatsportot vagy éppen egyénit, például küzdősportot. Ha a sportoló a kellő szaktudást és edzettséget megszerezte, de hirtelen visszaesés jelentkezik a teljesítményében, amely okát sem a sportoló, sem az edző nem érti, ekkor kapcsolódik be a sport-team tagjaként a pszichológus, aki azon dolgozik, hogy feltárja a problémát, majd együttes erővel elhárítsák azt. 
Három nagyobb pontban meghatározva;
A sportpszichológus feladata
1.  a sportági alkalmasság mértékét vizsgálni az emberi személyiség kiemelt szempontjai szerint
2.  részt venni az összetett mozgás elsajátításában és fejlesztésekben
3. a teljesítőképesség ingadozásainak okát vizsgálni, illetve megszüntetni, mindezt a sportoló edzőjével, esetleg szülővel együttműködve
"A cél az, hogy ezekkel segítsük a sportolók felkészülését, és ezáltal eredményesebben szerepeljenek a világversenyeken. A motiváció megtartása, a stresszkezelés, a küzdőképesség javítása vagy a koncentráció fejlesztése mind-mind szükséges az eredményesség szempontjából, egyben a mentális formaidőzítés része" - mondja Dr. Nagy Sándor, sportpszichológus.

Teljesítményjavítás - módszerek

Autogén tréning: a lényeg az ellazulás és relaxált állapot elérése, izomtónus szabályozás segítségével. Növeli a teherbíró-képességet.
Pszichotóniás edzés: az autogén tréninghez nagyon hasonló relaxációs technika, amelynek utolsó fázisában az aktuális versenyre készítik fel a versenyzőt kifejezetten speciális gyakorlatokkal.
Jacobson-féle progresszív relaxáció: az izomzat ellazult állapotba hozását jelenti, verseny előtt igen hatékonyan alkalmazható.
Mentális tréning: ezen tréning során az edzés gondolatban történő gyakorlást jelent. Fizikai mozgást, illetve ún. finommozgást lehet vele tanulni, vagy javítani a jó mozgássor begyakorlását.
Imagináció: képek elképzelése, vagyis gondolati úton eljutni a kívánt eredményhez, a cél vizualizációja.
NLP (Neurolingvisztikus Programozás): olyan pszichoterápiás módszer, amely a célok elérése érdekében gondolataink és cselekedeteink szervezésére alkalmazható.


Források:

PszichoFészek - Pszichológiai magánrendelő: http://pszichofeszek.hu/sportpszichologia.html
HVG - Vincze Szabolcs: A siker azoké, akik felkészülnek rá: http://hvg.hu/sport/2008_07_07_sportpszichologia_olimpia_paralimpia
Népszabadság Online - Magyarország szurkolónemzet: A pszichológus szerint a sport gombnyomásra működő profizmus: http://nol.hu/sport/lap-20090321-20090321-5?ref=sso

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

A sport nekünk

"Ha leírom ezt az öt betűt SPORT, az egész világon mindenki érti, és ugyanarra gondol. Viszont az, hogy kinek a szívében mit ér ez a szó, az már nagyon-nagyon eltérő. Van, akinek semmit nem jelent, így meg sem mozdul neki semmi belül. Van, aki rossz véleménnyel gondol erre a szóra, mert csak a randalírozó focidrukkerek, vagy a doppingoló sportolók jutnak az eszébe. Végül vannak olyanok, akiknek minden nap szüksége van a mozgásra, a sportra és, ha egy nap is kimaradna, az a nap már tönkremenne. A sport kikapcsolódás, közösségi élmény és életérzés. Akár te magad csinálod, akár egy emberként támogatod másokkal azt, amit szeretsz."